Ortodoncja

Ortodoncja
ortodoncja-nowe

Wskazówki ogólne:
1. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Na pierwszą kontrolę w gabinecie ortodontycznym warto zgłosić się w 5- 6 roku życia. Lekarz specjalista może już wtedy ocenić czy występuje prawidłowy rozwój zgryzu. Górna granica wieku nie istnieje.
2. Przed przystąpieniem do leczenia należy wyleczyć zęby, stany zapalne błony śluzowej, usunąć kamień nazębny.

Proste zęby i piękny uśmiech mogą podnosić w każdym wieku samoocenę i poczucie wiary we własne możliwości oraz jednocześnie polepszają zdrowie jamy ustnej.

Nigdy nie jest za późno aby wyglądać i czuć się wspaniale!
Specjalistyczna konsultacja ortodontyczna obejmuje:

 • wizytę ortodontyczną – konsultację,
 • pobranie wycisków i wykonanie modeli gipsowych,
 • przeprowadzenie analizy zwarcia i artykulacji,
 • skierowanie na wykonanie zdjęć wewnątrzustnych i zewnątrzustnych,
 • skierowanie na wykonanie zdjęć radiologicznych w różnych projekcjach,
 • ustalenie planu leczenia,
 • założenie aparatu,
 • regularne wizyty kontrolne,
 • zdjęcie aparatu,
 • utrzymywanie efektów leczenia (retencja).

Leczenie dzieci i młodzieży

Leczenie wad zgryzu u młodych, rosnących pacjentów jest bardziej przewidywalne, a ponadto rozpoczęte odpowiednio wcześnie może pozwolić uniknąć kosztownego leczenia kompleksowego lub chirurgicznego w wieku dorosłym.

dzieci
Reasumując, im wcześniej rozpoczniemy leczenie ortodontyczne tym lepiej. Prosto ustawione zęby to nie tylko bardziej estetyczny uśmiech ale również zdrowe i mocne zęby!

Korzyści wczesnego leczenia ortodontycznego:

 • przygotowanie miejsca dla wyrzynających się, stłoczonych zębów stałych,
 • zmniejszanie ryzyka urazu w przypadku wychylonych przednich zębów,
 • zmniejszanie ryzyka usuwania zębów stałych lub innych zabiegów chirurgicznych,
 • eliminuje nieprawidłowe nawyki,
 • skraca ewentualny czas leczenia aparatem stałym,
 • pozwala na zastosowanie prostych aparatów,
 • przywracanie symetrii twarzy przez wpływ na kierunek wzrostu szczęk.

Leczenie dorosłych

Badania kliniczne dowiodły, że piękny uśmiech prowadzi do zwiększenia poczucia własnej wartości i samozadowolenia.

dorosli

Obecnie coraz więcej dorosłych pacjentów szuka pomocy ortodontycznej z powodów obecności wady, która wcześniej nie była leczona, jak również w celu przygotowania zębów do leczenia protetycznego lub implantologicznego. Poprzez leczenie ortodontyczne można osiągnąć przede wszystkim poprawę estetyki twarzy oraz uzębienia. Właściwe położenie górnych zębów siecznych pozwala uzyskać odpowiednie podparcie dla górnej wargi, tym samym spowalniając tworzenie się zmarszczek oraz spłycając bruzdy nosowo-wargowe.

Innymi równie istotnymi celami leczenia ortodontycznego jest zapewnienie prawidłowej czynności mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych, jak również zapewnienie warunków umożliwiających jak najdłuższe zachowanie naturalnego uzębienia. Stłoczone i nakładające się zęby trudno jest wyczyścić i utrzymać w dobrym stanie. Konsekwencją tego może być próchnica, rozwój i zaostrzenie chorób przyzębia, a nawet utrata zęba. Ponadto wada zgryzu może prowadzić do nieprawidłowego ścierania się zębów, utrudnień w czynności żucia, przeciążeń przyzębia i kości, otaczających zęby, oraz zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych, jak również bólu w okolicy szyi i skroni.

Higiena w leczeniu
Higiena podczas leczenia jest fundamentalnym warunkiem prowadzenia leczenia ortodontycznego i zasadniczym obowiązkiem pacjenta.

higienawleczeniu

1. Zęby należy bardzo dokładnie szczotkować po każdym posiłku. Zaleca się tradycyjne szczotki jak
i szczoteczki specjalnie skonstruowane do oczyszczania aparatów stałych i zębów.

2. Za każdym razem, kiedy myjemy zęby należy dokładnie wymasować dziąsła nad i pod aparatem. Pojawiające się zaczerwienienia i krwawienia dziąseł nie są spowodowane pracą aparatu, lecz odkładaniem płytki bakteryjnej – miejsca, w których dziąsła krwawią należy szczotkować dokładniej.

3. Dodatkowo do utrzymania prawidłowej higieny można stosować płyn do płukania jamy ustnej zawierających fluor i związki przeciwbakteryjne.

4. Niedokładne szczotkowanie pozostawia wokół zamków resztki pokarmowe, które mogą powodować stany zapalne dziąseł i zębów, trwałe przebarwienia zębów oraz próchnicę.

Aparaty bezligaturowe:

 • Insygnia
 • Damon system
 • In-Ovation

Aparaty lingwalne:

aparat1

Aparat stały lingwalny, zwany też aparatem niewidocznym lub aparatem językowym, to alternatywny, prawdziwie niewidoczny sposób wyrównywania zębów. Jest rozwiązaniem przeznaczonym dla pacjentów wymagających dużej estetyki, jednocześnie można nim wyleczyć większość wad ortodontycznych.

Aparatem lingwalnym można skrócić czas leczenia pacjenta, gdyż siła przyłożona do zęba znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje, że zęby szybciej się przemieszczają. Poza tym ortodonta stosuje cienkie łuki, więc pacjent prawie wcale nie odczuwa bólu podczas leczenia. Aparat taki jest niestety trochę droższy, gdyż zamki te klei się po uprzednim przygotowaniu w pracowni technicznej.

Inne aparaty stałe:

Aparaty estetyczne:

Dla pacjentów, dla których estetyka jest ważna proponujemy także aparaty estetyczne:

aparat2

ceramiczne i porcelanowe; doskonale łączące wygląd, jakiego oczekują pacjenci z funkcjonalnością, której potrzebują lekarze. Zależnie od producenta, barwa zamków w różnym stopniu komponuje się z odcieniami szkliwa zębów, zapewniając zwykle zadowalający efekt wizualny.

szafirowe i kryształowe; zamki o gładkich konturach które nie ulegają przebarwieniom, co znacznie podnosi poczucie komfortu pacjenta. Ponadto, zamki są przezierne, dzięki temu pięknie harmonizując ze wszystkimi odcieniami szkliwa zębów, są praktycznie nie widoczne w ustach.

Aparaty klasyczne metalowe:

aparat3

Aparaty te składają się z metalowych zamków, które służą do umiejscowienia łuku. Łuk przywiązuje się do zamków ligaturami metalowymi lub elastycznymi. Te ostatnie dostępne są w różnych kolorach. Ligatury oraz łuki zmieniane są na wizytach kontrolnych.

Aparaty ruchome:

aparat4

Aparaty ruchome stosuje się najczęściej u dzieci przed 12 rokiem życia, które mają niewielkie wady zgryzu. Aparat ortodontyczny ruchomy nie jest na stałe utwierdzony do zębów i może być samodzielnie zdejmowany przez pacjenta. Nosi się go zwykle przez kilka godzin podczas dnia i przez całą noc. Jest wykonany z akrylu i składa się z dwóch głównych części, są to: klamry – elementy utrzymujące, oraz śruby – elementy mechaniczne. Aparaty ruchome zalecane są głównie dzieciom.
Choć są o wiele tańsze, u osób dorosłych zwykle nie przynoszą oczekiwanych efektów. Długość leczenia jest uzależniona od wady zgryzu i czasu noszenia aparatu, zwykle wynosi od 3 do 4 lat.

Aparaty retencyjne:

Retencja jest bardzo ważnym elementem całego procesu leczenia ortodontycznego, ponieważ polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu oraz nowej pozycji zębów.

aparat5

Trwałość leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od stosowania aparatów retencyjnych, które wykonywane są zaraz po ściągnięciu aparatu stałego.

aparat6

Mogą to być zdejmowane aparaty, podobne do tych , jakie noszą młodsze dzieci, przezroczyste szyny zakładane na zęby lub specjalne włókna lub taśmy przyklejane do zębów, od strony języka, tak aby były niewidoczne i aby utrzymywały zęby w pożądanym ustawieniu.

aparat7

Zdejmowane aparaty retencyjne pacjent stosuje zazwyczaj nie krócej niż trwało leczenie, natomiast przyklejane retainery co najmniej tak samo długo, lecz niekiedy są wskazania do znacznie dłuższego ich noszenia.
W przypadku jakiejkolwiek awarii aparatu retencyjnego (zdejmowanego lub klejonego) pacjent ma obowiązek natychmiastowego zgłoszenia się do ortodonty!!! Jest to bardzo ważne, ponieważ zaniedbanie tego obowiązku może popsuć wynik, nad którym pacjent wraz z lekarzem pracowali niejednokrotnie przez kilka lat.

DentaSpa.pl © 2014

Realizacja: Icommedia.pl