Higiena – skaling i piaskowanie
stomatologia7

Usuwanie osadu i kamienia

 

Płytka bakteryjna ma bardzo szkodliwe wpływ na zęby i dziąsła. To lepki osad bakteryjny, który zamienia się w kamień nazębny. Coraz więcej pacjentów zgłasza się do naszego gabinetu stomatologicznego z tym problemem, bo mają świadomość, że płytka bakteryjna może spowodować nawet utratę zębów. Żeby tego uniknąć, najlepiej co pół roku oczyszczać zęby u dentysty. Wyposażyliśmy nasz gabinet stomatologiczny w Lublinie w specjalistyczne urządzenia, które pozwalają szybko i bezboleśnie oczyścić zęby pacjentów z nieprzyjemnego osadu. Zabiegi wykonujemy przy pomocy piaskarki i ultradźwięków.

 

Jak przebiega zabieg usuwania osadu i kamienia?

 

Każdy ząb czyścimy osobno i bardzo dokładnie. Osad z powierzchni żujących i międzyzębowych usuwamy za pomocą piaskarki. Powierzchnie styczne najczęściej oczyszczamy paskami do polerowania. Gdy dentysta pozbędzie się kamienia, przystępuje do polerowania zębów pacjenta. W tym celu używa specjalistycznych szczoteczek, past polerskich i gumek, żeby powierzchnie zębów stały się bardzo gładkie i czyste. Zabieg stomatologiczny kończymy zabezpieczeniem zębów przy użyciu preparatu fluorowego. Usuwanie kamienia z zębów jest zazwyczaj zabiegiem bezbolesnym i nie wymaga się znieczulenia. Jednak przy większym zanieczyszczeniu zębów można użyć znieczulenia dla większego komfortu pacjenta. Po zabiegu oczyszczania zębów z osadu i kamienia warto systematycznie dbać o higienę jamy ustnej, żeby nie dać osadowi szansy na ponowne odbudowanie się.

 

Jak rozwija się choroba przyzębia?

 

Jeśli nie pozbędziemy się osadu z zębów w porę, to nasze zaniedbanie może nieść poważne konsekwencje. Zdrowe i czyste dziąsła posiadają różowy kolor, są na tyle silne, że więzadła ozębnej oraz kości zębodołu utrzymują ząb we właściwym miejscu. Gdy powstają zanieczyszczenia, płytka nazębna zaczyna podrażniać dziąsła, przez co stają się wrażliwe na dotyk i zaczynają krwawić. Jeśli nie usuwamy płytki nazębnej, to zaczyna ona twardnieć i przekształca się w kamień. Dziąsła osuwają się od zębów, tworząc otwory między zębami a dziąsłem. Ten proces powoduje, że kości zębodołu zaczynają stopniowo zanikać. Dziąsła się powoli obniżają co powoduje zanikanie kości zębodołu. W takim przypadku nawet zdrowe zęby stają się narażone – mogą zacząć wypadać lub usunięcie ich staje się konieczne. Jednak systematyczne przeglądy stanu zębów w naszym gabinecie dentystycznym w Lublinie zapobiegną problemowi z kamieniem na zębach.

 
Lakowanie zębów

 
Zabieg lakowania zębów ma charakter profilaktyczny i polega na uszczelnianiu szczelin, bruzd i zagłębień w zębach. Wykonujemy go głównie u osób młodych, żeby zmniejszyć możliwość osadzania się bakterii i powstawania próchnicy. Ten zabieg dentystyczny osłania zęby przed szkodliwym działaniem różnych czynników(np. cukrem).

 
Jak przebiega zabieg lakowania zębów?

 
Na początku bardzo dokładnie oczyszczamy zęby piaskarką. Później czystą i osuszoną powierzchnię badamy Diagnodentem (laser diagnostyczny, który wykrywa bardzo wczesną próchnicę, której często nie widać gołym okiem). Następnie przez 30 sekund wytrawiamy zęby, potem spłukujemy je wodą. Dentysta nakłada bardzo delikatnie lak w każdą bruzdę zęba. Na koniec naświetlamy jamę ustną przez 40 sekund. Zabieg lakowania zębów najlepiej powtarzać co pół roku.

DentaSpa.pl © 2014

   Realizacja: Icommedia.pl