Zadbaj o proste i lśniące zęby. Piękny uśmiech jest gwarancją dobrego samopoczucia i polepsza stan zdrowia jamy ustnej. Aparat ortodontyczny można nosić w każdym wieku.
Pamiętaj, że zawsze jest dobry czas, żeby wyglądać i czuć się wyśmienicie!
Wskazówki ogólne:
1. Leczenie ortodontyczne nie zna granic wiekowych. Najlepiej przyjść z 5-cioletnim dzieckiem na pierwszą kontrolę do gabinetu stomatologicznego, bo nawet w tak wczesnej fazie rozwoju dentysta może ocenić, czy zgryz rozwija się prawidłowo. Jednak nie ma górnej granicy wiekowej pacjenta. O proste i zdrowe zęby może zadbać każdy – dziecko, dorosły i osoby dojrzałe.
2. Zanim przystąpimy do założenia aparatu ortodontycznego, najpierw leczymy wszystkie uszkodzone zęby, usuwamy kamień nazębny oraz pozbywamy się stanów zapalnych błony śluzowej.
Nigdy nie jest za późno aby wyglądać i czuć się wspaniale!
Ortodonta Lublin DentaSPa
Wykonujemy w Lublinie szereg usług stomatologicznych z zakresu ortodoncji:
- konsultacje ortodontyczne,
- stworzenie planu leczenia stomatologicznego,
- regularne wizyty dentystyczne,
- zabiegi związane z aparatami na zęby(założenie oraz zdjęcie aparatu ortodontycznego),
- pobranie wycisków,
- wykonanie modeli gipsowych,
- przeprowadzenie analizy zwarcia szczęki(artykulacji),
- skierowanie na wykonanie zdjęć wewnątrzustnych i zewnątrzustnych,
- skierowanie na wykonanie zdjęć radiologicznych,
- utrzymywanie osiągniętych rezultatów leczenia (ostatni etap, tzw. retencja).
Leczenie dzieci i młodzieży
Leczenie ortodontyczne najlepiej zacząć we wczesnym wieku. Rozwój zębów u młodych pacjentów jest bardziej przewidywalny i łatwiej przeprowadzić zabieg stomatologiczny. Im wcześniej uporamy się z wadami zgryzu, tym lepiej. Odwlekanie decyzji o podjęciu leczenia dentystycznego wpływa niekorzystnie na zęby i często skutkuje koniecznością podjęcia kosztowniejszego, kompleksowego lub chirurgicznego leczenia w dorosłym wieku.
Leczenie ortodontyczne najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Równe, śnieżnobiałe zęby gwarantują zdrowy i zadbany wygląd, którym Twoje dziecko może cieszyć się każdego dnia.
Jakie płyną korzyści z wczesnego leczenia ortodontycznego?
Wizyta u dentysty ze swoją kilkuletnią pociechą ma wiele zalet i pomaga zapobiec rozwojowi chorób zębów u dziecka. Ten okres jest bardzo ważny ze względu na kształtowanie się jamy ustnej. Wczesna diagnostyka i leczenie stomatologiczne pozwala na bezproblemowe i szybkie rozwiązanie problemów z zębami. W przypadku, gdy zęby stałe są za bardzo zagęszczone, dentysta może przygotować miejsce dla wyrzynających się zębów. Systematyczne leczenie stomatologiczne zmniejsza ryzyko usuwania zębów stałych oraz pozwala wyleczyć zęby, żeby zabiegi chirurgiczne nie były konieczne. Ponadto pozwala zapobiec urazowi, jeśli mamy do czynienia z wychylonymi zębami przednimi. U małych dzieci i młodzieży najczęściej stosuje się proste aparaty ortodontyczne, które są zakładane na krótszy czas niż w przypadku leczenia dentystycznego u osób dorosłych. Wczesna pomoc stomatologiczna pozwala wyeliminować złe nawyki oraz przywraca symetrię twarzy i odpowiednio modeluje szczękę.
Lubin: ortodonta dla dorosłych – leczenie dorosłych
O piękny i zdrowy uśmiech można zadbać zawsze – niezależnie od wieku. Każdy dzień jest dobry, żeby zmienić swoje życie na lepsze. Zadbane zęby podwyższają samoocenę i zapewniają komfort każdego dnia.
Nie bez powodu coraz więcej dorosłych osób zgłasza się do stomatologów, żeby zadbać o zdrowy uśmiech. Do naszego zakładu stomatologicznego w Lublinie przychodzą pacjenci, którzy szukają pomocy ortodontycznej. Niewyleczone w dzieciństwie wady jamy ustnej są bolączką wielu ludzi. Obecnie rozwój ortodoncji pozwala na przygotowanie zębów do leczenia protetycznego lub implantologicznego. Wiek nie stanowi bariery. Nasi dentyści za pomocą aparatów ortodontycznych i innych zabiegów stomatologicznych poprawiają wygląd twarzy i korzystnie wpływają na estetykę uzębienia. Zabiegi stomatologiczne mają wiele zalet. Odpowiednie położenie górnych zębów siecznych powoduje, że górna warga jest odpowiednio usytuowana. Tym samym zmarszczki tworzą się wolniej i bruzdy nosowo-wargowe są mniej widoczne.
Jakie są konsekwencje krzywego zgryzu?
Bardzo istotnymi celami leczenia ortodontycznego są zagwarantowanie odpowiedniej funkcji mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych oraz stworzenie warunków, żeby naturalne zęby mogły służyć jak najdłużej. Krzywe, stłoczone i zachodzące na siebie zęby powodują przykre konsekwencje. Bez pomocy dentystycznej mogą prowadzić do powstawania próchnicy, rozwoju chorób przyzębia, a w najgorszym przypadku nawet jego utraty. Wada zgryzu nierzadko powoduje niewłaściwe ścieranie się zębów, utrudnia żucie oraz powoduje przeciążenia kości i przyzębia. Pacjenci mogą odczuwać ból w okolicy skroni oraz szyi. Nie warto zwlekać z wizytą u dentysty. Odwiedź nasz gabinet stomatologiczny Denta Spa w Lublinie i ciesz się zdrowymi, równymi zębami. Im wcześniej zaczniesz działać, tym wcześniej będziesz cieszyć się zdrowym uśmiechem.
Higiena w leczeniu
Po założeniu aparatu ortodontycznego codzienna higiena zębów jest bardzo ważna. Warto przestrzegać kilku prostych zasad, żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty:
1. Dokładnie szczotkuj zęby po każdym posiłku. Możesz używać zarówno zwykłej szczoteczki, jak i specjalnej szczoteczki do czysczenia aparatów ortodontycznych oraz zębów.
2. Ze starannością szczotkuj dziąsła nad i pod aparatem. W niektórych miejscach mogą pojawiać się zaczerwienienia lub krawienie – to odkładająca się płytka bakteryjna, należy oczyścić ją jeszcze dokładniej przy pomocy szczoteczki.
3. Przy utrzymaniu higieny zębów bardzo przydatne są płyny do płykania jamy ustnej. Wybieraj produkty z fluorem i składnikami przeciwbakteryjnymi.
4. Dbanie o higienę zębów pozwoli oczyścić jamę ustną z resztek pokarmu i zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych dziąseł oraz próchnicy.
Aparaty bezligaturowe:
- Insygnia
- Damon system
- In-Ovation
Inne aparaty stałe:
Aparaty estetyczne:
Dla pacjentów, dla których estetyka jest ważna proponujemy także aparaty estetyczne:
ceramiczne i porcelanowe; doskonale łączące wygląd, jakiego oczekują pacjenci z funkcjonalnością, której potrzebują lekarze. Zależnie od producenta, barwa zamków w różnym stopniu komponuje się z odcieniami szkliwa zębów, zapewniając zwykle zadowalający efekt wizualny.
szafirowe i kryształowe; zamki o gładkich konturach które nie ulegają przebarwieniom, co znacznie podnosi poczucie komfortu pacjenta. Ponadto, zamki są przezierne, dzięki temu pięknie harmonizując ze wszystkimi odcieniami szkliwa zębów, są praktycznie nie widoczne w ustach.
Aparaty klasyczne metalowe:
Aparaty te składają się z metalowych zamków, które służą do umiejscowienia łuku. Łuk przywiązuje się do zamków ligaturami metalowymi lub elastycznymi. Te ostatnie dostępne są w różnych kolorach. Ligatury oraz łuki zmieniane są na wizytach kontrolnych.
Aparaty ruchome:
Aparaty ruchome stosuje się najczęściej u dzieci przed 12 rokiem życia, które mają niewielkie wady zgryzu. Aparat ortodontyczny ruchomy nie jest na stałe utwierdzony do zębów i może być samodzielnie zdejmowany przez pacjenta. Nosi się go zwykle przez kilka godzin podczas dnia i przez całą noc. Jest wykonany z akrylu i składa się z dwóch głównych części, są to: klamry – elementy utrzymujące, oraz śruby – elementy mechaniczne. Aparaty ruchome zalecane są głównie dzieciom.
Choć są o wiele tańsze, u osób dorosłych zwykle nie przynoszą oczekiwanych efektów. Długość leczenia jest uzależniona od wady zgryzu i czasu noszenia aparatu, zwykle wynosi od 3 do 4 lat.
Aparaty retencyjne:
Retencja jest bardzo ważnym elementem całego procesu leczenia ortodontycznego, ponieważ polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu oraz nowej pozycji zębów.
Trwałość leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od stosowania aparatów retencyjnych, które wykonywane są zaraz po ściągnięciu aparatu stałego.
Mogą to być zdejmowane aparaty, podobne do tych , jakie noszą młodsze dzieci, przezroczyste szyny zakładane na zęby lub specjalne włókna lub taśmy przyklejane do zębów, od strony języka, tak aby były niewidoczne i aby utrzymywały zęby w pożądanym ustawieniu.
Zdejmowane aparaty retencyjne pacjent stosuje zazwyczaj nie krócej niż trwało leczenie, natomiast przyklejane retainery co najmniej tak samo długo, lecz niekiedy są wskazania do znacznie dłuższego ich noszenia.
W przypadku jakiejkolwiek awarii aparatu retencyjnego (zdejmowanego lub klejonego) pacjent ma obowiązek natychmiastowego zgłoszenia się do ortodonty!!! Jest to bardzo ważne, ponieważ zaniedbanie tego obowiązku może popsuć wynik, nad którym pacjent wraz z lekarzem pracowali niejednokrotnie przez kilka lat.